Tal van zaken kunnen ondernemers zelf tackelen, maar er zijn ook belangen die alleen gezamenlijk succesvol kunnen worden aangepakt.
Sluit u ook aan bij NVR Banden en geniet van de voordelen van het lidmaatschap. Wij geven u graag nadere informatie.
De R&D-inspanningen van het Nederlandse bedrijfsleven worden onderschat. Nederland kent enkele zeer Research & Development-intensieve sectoren, zoals de elektrotechnische industrie, farmacie en machinebouw. Omdat dit echter kleine sectoren zijn, wordt de R&D-prestatie van Nederland onderschat. Wanneer deze sectorale effecten meegenomen worden, stijgt Nederland van de 18e naar de 10e positie op de OECD-ranglijst van 35 landen. 37% van de bedrijven uit de maakindustrie geeft aan de komende jaren extra te willen investeren in onderzoek & ontwikkeling (R&D). Dit staat in het rapport 'Private R&D-investeringen onder de loep' van ING Economisch Bureau, gepresenteerd bij de opening van de 3e Dutch Technology Week.
Lage R&D-uitgaven vragen om nuancering
Private R&D-investeringen worden voor het merendeel gedaan door de industrie (circa 60%). De elektrotechnische industrie, machinebouw en chemie spenderen in absolute zin het meest. Als percentage van de economie bedragen de bedrijfsinvesteringen 1,13%, waarmee Nederland in de middenmoot (plek 18 OECD) terug te vinden is. Toch kan gesteld worden dat Nederland in bepaalde branches wel degelijk leidend is als het gaat om R&D-inspanningen. Vooral de elektrotechnische industrie en in mindere mate de farmacie en machinebouw zijn zeer R&D-intensief in Nederland, maar het zijn internationaal gezien kleine sectoren. Wanneer hiermee rekening wordt gehouden zou Nederland op plek 10 komen van de OECD-ranglijst.
Mondiale concurrentie
De industrie heeft te maken met grote mondiale concurrentie, met toenemende technische complexiteit en mede daardoor met een steeds kortere time-to-market en kortere productlevenscycli. Voor eindfabrikanten (OEM-ers) betekent dit dat er meer gevraagd wordt van hun productinnovatie. Dit werkt door in de keten: ook voor toeleveranciers worden de eisen en verwachtingen voor wat betreft proactieve productontwikkeling hoger. Productinnovatie kan niet langer het domein van alleen de eindfabrikanten zijn. Ruud van Dusschoten: “Bedrijven die durven te vertrouwen op samenwerking en zich open stellen voor hun partner in R&D vergroten de kans op succesvolle implementatie. Deze durf kan de winstgevendheid vergroten.”